HTML

James Bond

1962-ben egy új akcióhős tűnt fel a vásznon: Bond. James Bond. Hűvös eleganciájú brit tikos ügynök, aki felrázva, nem keverve issza a Vodka-Martinit, Őfelsége különleges engedélyével lelkiismeretfurdalás nélkül végez a gonosztevőkkel, gátlástalanul megdugja az ellene küldött kémnőket... És 44 év után is változatlanul népszerű.

Friss topikok

  • Blake007: Amit művelnek a film vége felé, meg a túl hi-tech cuccok már hülyeségbe mennek át ebbe a filmbe. L... (2012.11.07. 23:49) Halj meg máskor! (2002)
  • Blake007: A keménység hiányzik ebből az alakból az vele a gond, nem úgy mint Conneryben. (2012.11.07. 23:32) Aranyszem (1995)
  • Blake007: Minősíthetetlen lett ez a darab, bár jól indul, de aztán nagyon elromlik benn valami. (2012.11.07. 21:10) Moonraker - Holdkelte (1979)
  • Blake007: Szerintem jó film volt, DE Blofeld miért nem ismeri fel Bondot, ha egyszer már találkoztak korábban? (2012.11.07. 19:47) Őfelsége titkosszolgálatában (1969)
  • Blake007: Csak annak tartják,ez csak amolyan leganda, hogy a legjobb Bond film. Valaki annak kiáltotta ki, ... (2012.11.07. 17:40) Goldfinger (1964)

Linkblog

Archívum

Halálos rémületben (1987)

2008.11.09. 22:04 -Szűcs Gyula-

A film
 
Roger Moore 1985-ben, hét Bond-filmmel a háta mögött úgy döntött, itt az ideje másnak átadnia (hogy stílszerűek legyünk) a Walther PPK-t. Barázdált homlokkal, jóval ötven fölött nem tartotta túl jó ötletnek, hogy 007-esként ismét hidak és teherautók tetején verekedjen, majd az aznapra jutó ellenkémekre és orgyilkosokra lövöldözés után olyan Bond-lányokkal bújjon ágyba, akiknek az apja lehetne... Albert Broccoli elfogadta Moore érveit, és annak ellenére, hogy a sorozat épp a legnépszerűbb korszakában volt, alkotótársaival új főszereplőt keresett. Elsőként Pierce Brosnan neve merült fel, akit Broccoli a Szigorúan bizalmas forgatásakor ismert meg, ám az ír színész túlságosan fiatalos megjelenése, és a Remington Stelee sorozat gyártóival kötött szigorú szerződése miatt a '80-as évek végén még nem lehetett Őfelsége titkos ügynöke.
 
Sam Neil is szóba került, mint 007-es, hiszen neki már volt rutinja az öltönyös kémtörténetekben: egy Bondhoz hasonló figurát játszott az Ace of Spies-ban. A producerek választása végül mégis egy sikeres drámai színészre, Timothy Daltonra esett. Dalton olyan filmekben játszott korábban, mint Az oroszlán télen vagy az Üvöltő szelek - és már 1968-ban, az Őfelsége titkosszolgálatában előkészületeikor is lehetett volna belőle James Bond, ám ő fiatal korára hivatkozva (olvasmány- és filmélményei alapján Bondot 35-40 éves férfinak gondolta) akkor elutasította a felkérést. 1987-ben viszont már örömmel mondott igent.
 
Míg Sean Connery Bondja a nyers modort, a határozottságot és a robbanékonyságot ötvözte az öltönyös ügynök hideg profizmusával, Roger Moore a szarkasztikus humort adta hozzá a karakterhez. Timothy Dalton is megpróbálta a maga képére átformálni a szerepet: esendőbbnek akarta mutatni a 007-est, olyan embernek, aki attól, hogy az angol korona nevében gyilkol és töri össze a női szíveket, még képes lehet mélyebb érzelmekre. A meghallgatások idején újraolvasta Fleming regényeit, és arra a megállapításra jutott, hogy James Bond sokkal összetettebb egyéniség annál a laza erkölcsű, elegáns világmegváltónál, amilyennek az addigi filmek mutatták. Dalton sokat beszélgetett a Halálos rémületben két forgatókönyvírójával, Richard Maibaum-mal, Michael G. Wilson-nal, akik készséggel szabták át a történetet az új Bond-színész elképzelései szerint. Sokakat meglepett az is, hogy Dalton maga kívánt megcsinálni egy sor olyan jelenetet, ahol elődeit biztosan kaszkadőrök helyettesítették volna. Merész döntésével kis híján az őrületbe kergette a produkció zavartalan menetéért felelős szakembereket, de az akciójeleneteket felvevő második stáb nagyon elégedett volt a színésszel - és egyáltalán nem illendőségből értékelték nagyra a bátorságát.
 
A sorban tizenötödik Bond-film főcím előtti, elmaradhatatlan mini-kaland során sok beállításon látszik, hogy maga Timothy Dalton kapaszkodik a szakadék szélén robogó katonai teherautóba, és nem egy bábút vagy egy kaszkadőrt filmeztek le messziről, nehogy kiderüljön a csalás. Az új James Bond ennél hatásosabb belépőt nem is választhatott volna. Míg a korábbi filmek esetében a második-harmadik jelenetsorból derült ki, hogy az addig csak hátulról, vagy nyaktól lefelé mutatott 007-est új színész játssza. Itt rögtön az elején kiderül, hogy a Dalton-féle Bond sem ismeri a félelmet, gond nélkül leugrik hatszáz méteres magasságból, hogy aztán egy gibraltári rutingyakorlat során ne csak a szerencsétlenül járt ügynöktársai holttestére bukkanjon rá, hanem egy világraszóló összeesküvésnek a Vasfüggönyön túlra vezető szálaira is.
 
"Halál az ügynökökre!" - áll azon az apró papírfecnin, amit Bond a halott ügynöktársánál talál, és az ominózus üzenet még nem egyszer előkerül. A 00-ás szekció módszeres kiirtásának terve néhány keményvonalas szovjet vezérkari tiszt fejéből pattant ki. Ismerik már annyira Őfelsége titkosszolgálatának tagjait, hogy tudják: egy meggyilkolt hírszerző haláláért a brit elitügynökök ha kell, feletteseik tudta nélkül állnak bosszút. Így Koskov tábornok kényelmesen hátradőlve nézheti végig, ahogyan az MI6 és a KGB ügynökei csöndben végeznek egymással - majd mikor már sem az ellenfél, sem a saját belső ellenzéke nem tudja megakadályozni, kirobbantja a harmadik világháborút.
 
A készítők persze lépten-nyomon igyekeznek felhívni a néző figyelmét arra, hogy Koskov tábornok (Jeroen Krabbé) nem igazi szovjet tábornok, hanem egy gonosz őrült, aki ópiummal és fegyverekkel üzletel, megszervezi a saját külföldre szöktetését - és végig el próbálja hitetni a védtelen csellistalánnyal (Maryam d'Abo), hogy még mindig szereti. Az új Bondot az utóbbi bosszantja a leginkább, alighanem első látásra (egy mesterlövész puska célkeresztjén át) beleszeretett a bájos cseh leányzóba. Így aztán a Halálos rémületben bővelkedik jól-rosszul megkomponált romantikus jelenetekben: a 007-es szinte már több időt tölt kettesben szíve hölgyével az operában, az előkelő bécsi kastélyszállókban, vagy egy leoltott lámpájú vidámparki óriáskerékben, mint amennyit az őt üldöző gyilkosok előli menekülésre szán. Kicsit meredek váltás ez ahhoz képest, hogy az előző (főleg a Roger Moore nevével fémjelzett) filmekben Bond és aktuális partnernője rögtön az első korty pezsgő után bevonultak a hálószobába.
 
Szerencsére a Bond-filmekre jellemző világutazás egzotikus helyszínein (Marokkóban és Afganisztánban) történik elég izgalmas esemény ahhoz, hogy a néző előtt elfedje az igazságot: ez a Bond, bármennyire is szeretné Timothy Dalton, hogy színesebb legyen, még mindig ugyanolyan fekete-fehér, mint a szokványos akcióhősök. Persze Lazenby szürke Bond-jához képest ez már komplett színkavalkád...
 
70%
 
A DVD
 
Mint ahogyan a sorozat előző darabjai, a Halálos rémületben is átesett a DVD-megjelenés alkalmából egy igen impresszív, kockáról-kockára történő digitalizáláson, és egy 5.1-es hangújrakeverésen. Az eredmény több, mint lenyűgöző. A film felújított változata immár a készítők audiókommentárjával is végignézhető, és az extra lemezen ezúttal is számtalan érdekességet találhatnak a Bond-rajongók. Az MI6 rejtekhelye a 007-es születésének 25. évfordulója alkalmából tele van meglepetésekkel: a kimaradt jelenetek és főszereplőkkel készített interjúk (Dalton and D'Abo Interviews) után megtekinthetünk egy háromnegyed órás dokumentumfilmet is a regényhősből mozilegendává vált szuperkémről (Happy Anniversary 007)
 
A 007-es küldetés opcióban tematikus sorrendben nézhetjük végig a film egyes jeleneteit (például külön a Bond-lányok belépőit, külön a 007-es által bejárt helyszíneket, stb.) eredeti nyelven. A Halálos rémületben Küldetésdossziéja ezúttal jóval több "aktát" tartalmaz, mint a korábbi filmeké. A szokásos félórás werkfilm (Inside The Living Daylights) után megnézhetünk egy háromnegyedórás életrajzi filmet Ian Flemingről (Ian Fleming: 007's Creator), és itt kapott helyet a Living Daylights főcímdalát éneklő A-HA videoklipje , valamint a '80-as években nagy népszerűségnek örvendő popcsapat klipforgatását bemutató kisfilm (The Making of the Living Daylights Music Video) is.
 
A Propagandaminisztérium menüpontban tévé- és mozielőzeteseket, valamint korabeli rádiószpotokat találunk, majd a szokásos képgaléria zárja az extrák sorát. (Az audiókommentár csak angol, a többi extra viszont magyar felirattal is megnézhető) A duplalemezes DVD-hez a többi filmnél már megszokott igényes papírtok, valamint a forgatással kapcsolatos érdekességeket tartalmazó pár oldalas füzet is jár. Nem kétséges: a James Bond filmek kétlemezes, különleges kiadása alaposan leiskolázta a mostanság itthon megjelenő kiadványokat, tartalomban és kinézetben egyaránt.
 
100%
 
A film
 
Halálos rémületben
Színes brit akciófilm
 
Eredeti cím: The Living Dayligts
Ősbemutató:
Hazai bemutató: n.a.
Játékidő: 130 perc
 
Rendező: John Glen
Szereplők: Timothy Dalton, Maryam d'Abo, Jeroen Krabbé, Joe Don Baker, John Rhys-Davies
Forgatókönyvíró: Richard Maibaum, Michael G. Wilson
Producer: Albert. R. Broccoli, Michael G. Wilson
Operatőr: Alec Mills
Vágó: Peter Davies, John Grover
Zene: John Barry
 
A DVD
 
Képarány: 16:9
Hangok: magyar, angol, cseh, lengyel 5.1
Feliratok: magyar, angol, cseh, lengyel, bolgár, horvát, ivrit, izlandi, portugál, román, török
Extrák: Interaktív menü, kimaradt jelenetek a rendező bevezetőjével, kisfilmek: Timothy Dalton: The New James Bond (4:33), Dalton and D'Abo Interviews (5:33), Timothy Dalton On Acting (6:23), Happy Anniversary 007 (47:49') Silver Anniversary Featurettes (kb. 5:35); jelenetek tematikus elérése, werkfilmek: Inside The Living Daylights (33:09), Ian Fleming: 007's Creator (42:56), The Making of the Living Daylights Music Video (3:53); A-HA videoklipp a film főcímzenéjéhez, előzetes, képgaléria, audiókommentár

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://jamesbond.blog.hu/api/trackback/id/tr84759470

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

nikodémus 2011.01.12. 20:13:45

Kicsit zagyva, de elmegy. Dalton Bondján érezni a szándékot, becsülöm is, de valahogy nem süt át igazán a vásznon. Mindemellett sokkal jobb és hihetőbb, mint az ezelőtti 4-5 film.
süti beállítások módosítása